Subject

Quantitative Aptitude

Class

SSCCGL Class 12

Test Series

Take Zigya Full and Sectional Test Series. Time it out for real assessment and get your results instantly.

Test Yourself

Practice and master your preparation for a specific topic or chapter. Check you scores at the end of the test.

 Multiple Choice QuestionsMultiple Choice Questions

3.

A number when divided by the sum of 555 and 445 gives two times their difference as quotient and 30 as the remainder. The number is

  • 220030

  • 22030

  • 1220

  • 1250


A.

220030

Divisor = 555 + 445 = 1000
Remainder  = 30 (given)
Quotient  = (555 - 445) x 2
 = 110 x 2 = 220
Dividend  = (Divisor x Quotient) + Remainder
               = 1000 x 220 + 30 = 220030

424 Views

2.

The numerator of a fraction is multiple of two numbers. One of the numbers is greater than the other by 2. The greater number is smaller than the denominator by 4. If the denominator 7+C (C > -7) is a constant, then the minimum value of the fraction is

  • 5

  • 1 fifth
  • -5

  • fraction numerator negative 1 over denominator 5 end fraction

D.

fraction numerator negative 1 over denominator 5 end fraction

Let the first number be x.
then, second number would be (x+2).
According to the question,
x + 2 + 4 = 7 + c  
⟹   x + 6 = 7 + c
⟹   x  = 1 + c
∴   Fraction
  space equals space fraction numerator straight x left parenthesis straight x plus 2 right parenthesis over denominator 7 plus straight c end fraction space equals space fraction numerator left parenthesis 1 plus straight c right parenthesis thin space left parenthesis 3 plus straight c right parenthesis over denominator 7 plus straight c end fraction
For the minimum value, 
 - 3 < c < -1
∴   c = -2
∴  Required value of fraction = -1/5


1245 Views

5.

On dividing a certain number by 342 we get 47 as remainder. If the same number is divided by 18, what will be the remainder?

  • 15

  • 11

  • 17

  • 13


B.

11

Shortcut Method:
Required remainder  = Required remainder on dividing 47 by 18 = 11

385 Views

10.

Simplify;
cube root of negative 2197 end root space cross times space cube root of negative 125 end root space plus space cube root of 27 over 512 end root

  • 492 over 7
  • 520 over 3
  • 554 over 7
  • 571 over 5

B.

520 over 3
equals space cube root of negative 2197 end root space cross times space space cube root of negative 125 end root space divided by space cube root of 27 over 512 end root
equals cube root of negative 13 space cross times space minus 13 space cross times space minus 13 end root space cross times space cube root of negative 5 space cross times space minus 5 space cross times space minus 5 end root space divided by space cube root of fraction numerator 3 space cross times space 3 space cross times space 3 over denominator 8 space cross times space 8 space cross times space 8 end fraction end root
equals negative 13 space cross times space minus 5 space divided by 3 over 8
equals space fraction numerator 65 space cross times space 8 over denominator 3 end fraction space equals space 520 over 3

324 Views

4.

When a number x is divided by a divisor it is seen that the divisor = 4 times the quotient = double the remainder. If the remainder is 80 then the value of x is

  • 6480

  • 9680

  • 8460

  • 4680


A.

6480

Divisor = 2 x remainder
 = 2 x 80 = 160
Again, 
      4 x Quotient = 160
⟹   Quotient  = 160 / 4 = 40
∴  x (Dividend)  = Divisior x Quotient  + Remainder
                       = 160 x 40 + 80 = 6480

454 Views

8.

The sum of three numbers is 2, the 1st number is 1/2 times the 2nd number and the 3rd number is 1/4 times the 2nd number. The 2nd number is

  • 7/6

  • 8/7

  • 9/8

  • 10/9


B.

8/7

Let the second number be x.
∴  First number = x/2
Third number  =  x/4
∴     x + x/2  + x/4 = 2
⟹   (4x + 2x + x)/4 = 2
⟹  7x = 8 ⟹ x = 8/7
 


240 Views

9.

Three numbers are in Arithmetic Progression (AP) whose sum is 30 and the product is 910. Then the greatest number in the AP is

  • 17

  • 15

  • 13

  • 10


C.

13

Let three numbers in A.P. be a - d,  a and a + d respectively.
According to the question, 
(a - d) + (a) + (a + d)  = 30
⇒   3a = 30 ⇒  a = 30/3 = 10
Again, a (a - d) (a + d) = 910
⇒  10 (10 - d) (10 + d) = 910
⇒  100 - d2 = 91
⇒  d2 = 100 - 91 = 9
⇒  straight d space equals space square root of 9 space equals space 3
∴  Largest number = a + d  = 10 + 3 = 13

706 Views

6.

The sum of three numbers is 252. If the first number is thrice and the second and third number is two-third of the first, then the second number is

  • 41

  • 21

  • 42

  • 84


C.

42

Let second number = x
∴    First number = 3x
Third number = (2/3). (3x) = 2x
According to the question,
         3x + x + 2x = 252
⟹                   6x = 252
⟹                     x = (252/6) = 42

314 Views

1.

Each member of a club contributes as much rupees and as much paise as the number of members of the club. If the total contribution is Rs. 2525, then the number of members of the club is

  • 60

  • 45

  • 55

  • 50


D.

50

Let Number of members in the club  = x
According to the question,
straight x squared plus straight x squared over 100 space equals space 2525
rightwards double arrow fraction numerator 100 straight x squared plus straight x squared over denominator 100 end fraction space equals space 2525
rightwards double arrow space 101 straight x squared space equals space 252500
rightwards double arrow space space straight x squared space equals space 252500 over 101 space equals space 2500
rightwards double arrow space straight x space equals space square root of 2500 space equals space 50

2701 Views

7.

The sum of three numbers is 252. If the first number is thrice the second and third number is two-third of the first, then the second number is

  • 255

  • 260

  • 265

  • 270


A.

255

Let the positive numbers be x, y and z (respectively).
∴    x2 + y2 + z2 = 323                     ...(i)
and,   x2 + y2 = 2z                          ...(ii)
∴    z2 + 2z = 323
⟹   z2 + 2z - 323 = 0
⟹   z2 + 19z - 17z - 323 = 0
⟹   z (z + 19) - 17 (z + 19) = 0
⟹     (z - 17) (z + 19) = 0
⟹      z = 17 because z ≠ - 19
∴     x2 + y2 = 2 x 17 = 34 = 32 + 52
∴      xyz = 3 x 5 x 17 = 255


302 Views